Osobom spoza branży opieki zdrowotnej może być trudno zrozumieć związek między opieką zdrowotną a dokładną kontrolą wilgoci. Co wilgoć ma wspólnego z utrzymaniem i poprawą zdrowia? Czy zmienna natura wilgotności nie jest czymś, z czym ludzie mają do czynienia?

Odpowiedź na to ostatnie pytanie brzmi „tak”, ale w środowisku opieki zdrowotnej nie można zaprzeczyć, że wilgoć odgrywa dużą rolę – szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy grzejniki działają.

Systemy grzewcze dramatycznie osuszają powietrze, powodując spadek wilgotności do zaledwie 15% wilgotności względnej. W miejscu pracy tak niska wilgotność może mieć wiele skutków, np. B. problemy z oddychaniem, ból głowy, ból gardła, a nawet stres. W środowiskach zdrowia, takich jak szpitale, wpływ jest znacznie gorszy.

Na przykład w sali operacyjnej niska wilgotność względna powoduje, że wilgoć jest pobierana ze wszystkich dostępnych źródeł – w tym skóry i krwi. Podczas operacji każda tkanka ciała wystawiona na działanie powietrza o niskiej wilgotności względnej jest suszona, co prowadzi do przedwczesnego suszenia i sprzyja tworzeniu się skorup.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że wyładowania elektrostatyczne narastają przy wilgotności względnej 40%. Używanie metalowych instrumentów i praca z ludźmi może powodować, że wstrząsy te prowadzą do niebezpiecznych scenariuszy. Poza teatrem te same wstrząsy elektrostatyczne mogą wpływać na wrażliwą elektronikę medyczną.

Jednym ze sposobów uniknięcia tego jest zastosowanie systemów kontroli wilgoci w sektorze opieki zdrowotnej, które w zależności od wymagań gwarantują wilgotność względną między 45 a 60%.

Poniżej 45% wilgotności względnej błony w gardłach i nosach małych dzieci mogą bardzo łatwo wyschnąć, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych i wymaga opieki personelu pielęgniarskiego. W rzeczywistości niska wilgotność względna może mieć również negatywny wpływ na osoby dorosłe z problemami z oddychaniem. Z tego powodu w służbie zdrowia zawsze zalecamy wilgotność względną ponad 45%.

Typowe systemy nawilżania są często nieodpowiednie w środowiskach medycznych – zarówno pod względem wielkości, jak i sposobu dostawy. Ponieważ w służbie zdrowia wymagane jest w pełni sterylne powietrze, ważne jest, aby system kontroli wilgoci był niezawodny.

Wymagania te oznaczają, że systemy nawilżania na bazie pary wykorzystują parę do generowania wilgoci, która jest następnie wprowadzana do środowiska pracy. Ma to tę zaletę, że jest w 100% sterylny, ale należy pamiętać – niektóre systemy nawilżania na bazie pary wykorzystują dodatki, które sprawiają, że nie nadają się do środowisk szpitalnych i opieki zdrowotnej, w których sterylność jest absolutnie niezbędna.

Dlatego zawsze ważne jest, aby porozmawiać z wykwalifikowanym i doświadczonym dostawcą osuszaczy, który ma powiązania z branżą opieki zdrowotnej.